Marketing B2B

MARKETING B2B TO NIC INNEGO JAK DZIAŁANIA MARKETINGOWE, REALIZOWANE PRZEZ FIRMY, KTÓRYCH CELEM JEST SPRZEDAŻ PRODUKTÓW LUB USŁUG INNYM PRZEDSIĘBIORSTWOM.GŁÓWNYM CELEM TAKICH DZIAŁAŃ JEST GENEROWANIE KONTAKTÓW BIZNESOWYCH (LEAD GENERATION)I PROWADZENIE ODMIENNEJ KOMUNIKACJI, NIŻ W PRZYPADKU STANDARDOWYCH DZIAŁAŃ BUSINESS TO CLIENT.

Marketing B2B a B2C – różnice

Doświadczenie podpowiada, że różnice, wprowadzone między tymi dwoma domenami działań marketingowych, są nieco sztuczne.

Jeśli za podstawę działań marketingowych weźmiemy dostarczanie komunikatów sprzedażowych, oraz docieranie z nimi do interesujących nas konsumentów (target group), zauważymy, że niezależnie, czy odbiorcą jest osoba fizyczna czy firma, to różnica jest sprawą wtórną.

Przecież wyboru, odnośnie nabywanego produktu lub usługi i tak dokonuje człowiek.

Co za tym idzie, proces doboru mediów, czyli tak zwanego „marketing mix”, jest taki sam.

Podział, na marketing B2B i B2C ma większe znaczenie w procesie tworzenia samej komunikacji. Chcąc reklamować produkt przeznaczony dla firm, podkreślimy jego zalety i użyteczność, przykładając mniejszą wagę do emocji, jakie ma budzić.

Mniejsze zastosowanie będzie też miało wykorzystanie danych behawioralnych czy demograficznych. Skupimy się raczej na rodzaju prowadzonej działalności, a nie na miejscu zamieszkania.

Oczywiście, jeśli poruszamy się w segmencie SOHO (mikrofirmy) nie powinniśmy przekreślać wspomnianych wcześniej narzędzi. Nie powinniśmy też odrzucać wykorzystania emocjonalnego przekazu czy mediów masowych. W rezultacie, różnica między naszym przedsiębiorcom a „cywilnym” konsumentem praktycznie nie istnieje.

Podsumowując, marketing B2B powinien cechować się:

  • Innym doborem mediów
  • Komunikacją opartą na wartości produktu, nie na emocjach
  • Przygotowaniem do dłuższego „lejka sprzedażowego”

Skuteczny marketing B2B – czyli jaki?

Skuteczna reklama skierowana do firm musi się przede wszystkim opłacać.

Brzmi to jak oczywistość, jednak okazuje się, że spora grupa przedsiębiorców nie potrafi liczyć kosztu pozyskania klienta, a tym samym nie panuje nad zwrotem z inwestycji. Ważne jest, aby dział marketingu, agencja lub Dom Mediowy na bieżąco raportował koszty pozysku, ale również aby prowadzić analitykę sprzedaży, wiążąc ją z kosztami poniesionych inwestycji.

Chcesz porozmawiać

o marketingu? Napisz do nas!

Klikając w przycisk „Wyślij wiadomość” oświadczam, że akceptuję politykę prywatności.